Przygotowanie kompostu w ogrodzie

 

Kompost powstaje z rozkładu materii organicznej przez bakterie oraz inne mikroorganizmy. Kompost to bogactwo humusu. Sposobem na uzyskanie wysokiej jakości ziemi ogrodowej jest właśnie kompostowanie odpadów.

Kompost – co to jest?

Na skutek kompostowania rozmaitych odpadków oraz resztek powstaje ziemia ogrodowa charakteryzująca się wysoką jakością, a także zasobna i bogata w humus. Dodanie do zwykłej ziemi kompostu przyczynia się do jej użyźnienia, a także do poprawy jej struktury. Kompost uzyskuje się po kilku tygodniach procesu kompostowania resztek i odpadów. Jeżeli chcemy otrzymać kompost dobrze rozłożony, musimy poczekać kilka miesięcy.

Co wchodzi w skład kompostu?

Do kompostowania nadają się, np. skoszona trawa, liście, gałęzie, miąższ owoców, części kwiatów i warzyw, trociny, wióry drewniane, a także fusy od kawy i herbaty, ręczniki papierowe oraz skorupki jajek. Do kompostowania nie nadają się materiały nieorganiczne, czyli takie, które się nie rozkładają. Ponadto nie zaleca się wykorzystywać do kompostowania potraw mięsnych, mącznych, a także ryb, ponieważ mogą one zwabić myszy czy szczury. Na kompost nie nadają się również rośliny chore oraz zaatakowane przez szkodniki, gdyż mogłoby to spowodować przeniesienie chorób bądź szkodników na cały ogród.

Kompostownik – co to jest?

Najlepiej w celu kompostowania przygotować pryzmę kompostową, w której poszczególne surowce usypuje się warstwami. W celu zapewnienia odpowiedniego dostępu powietrza pryzmę trzeba, co jakiś czas przesypać. Pryzma kompostowa musi znajdować się w miejscu przewiewnym. Wiosna to pora roku, w trakcie której najlepiej założyć kompostownik. Należy pamiętać, by latem, w czasie upałów, pryzmę zraszać wodą, natomiast w okresie zimowym, otwartą pryzmę należy przykryć dużymi liśćmi bądź gałązkami, np. świerku.

Przesiewanie kompostu

Prawidłowo rozłożony kompost jest drobno gruzełkowaty i w ciemnobrązowym kolorze. Zanim użyjemy kompostu musimy pozbyć się poprzez odsianie (możesz wykorzystać do tego sito budowlane) resztek. Grubsze resztki można ponownie wrzucić na pryzmę kompostową.

Może zainteresują Cię inne artykuły? Zapraszamy

Jak urządzić łazienkę? Malowanie wnętrz jest bardzo ważne

Zimowa przerwa na budowie – malowanie dachu i elewacji odpada

Wentylacja ściany trójwarstwowej – remont fasady

Farby do malowania wnętrz i malowania elewacji

Naprawa rynien, ocieplenie komina, renowacja dachu – przygotowanie do zimy

Remont dachu -pomoże taśma dekarska

Radio do łazienki – malowanie dachów to nie wszystko

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu

Pielęgnacja zieleni a praca na wysokości

Zapraszam do zakładki Blog malowania dachów w której znajdziesz artykuły związane z pracami wysokościowymi i nie tylko. Interesuje Cię malowanie elewacji zewnętrznej Myślenice Nowy Targ, Bukowno, Krzeszowice, Malowanie dachów Sucha Beskidzka, Malowanie fasady Chełmek, Wolbrom, Malowanie dachu Szczucin Mszana Dolna , Oświęcim a to zapraszam na naszą stronę internetową o malowaniu dachów

Renowacja dachu

No Slide Found In Slider.