Ogrzewanie domu, mieszkania. Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu czy mieszkania?

Wraz z nadejściem zimy wielu mieszkańców bloków zastanawia się, jak rozsądnie gospodarować ciepłem w swojej nieruchomości. Z jednej strony skręcone do zera grzejniki nie zapewnią nam komfortu w mieszkaniu i mogą przyczynić się do rozwoju poważnych chorób. Nie jest o zalecane także z powodu nadmiernej wilgotności, która może nam przysporzyć sporo problemów. Z drugiej strony, rozliczenie za ogrzewanie centralne po okresie zimowym może nas zaskoczyć. Niejednokrotnie słyszymy o horrendalnych rachunkach za ciepło. Zdarza się, że mieszkańcy mimo oszczędnego zarządzania ogrzewaniem muszą zapłacić słono.

Oszczędne ogrzewanie domu

Jak optymalnie ogrzewać nasze mieszkanie? Warto przestrzegać kilka zasad, które pozwolą nam zmniejszyć rachunek. Podstawowym błędem, jaki popełnia wiele osób jest wietrzenie mieszkania przy otwartym grzejniku. Podmuch zimowego powietrza, kierowany bezpośrednio na kaloryfer sprawia, że grzejnik zaczyna pracować na pełnych obrotach. Wynika to z faktu, że kaloryfer ma za zadanie zapewniać stałą temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli jest on ustawiony na najwyższy poziom i dodatkowo otworzymy okno, narazimy się na duże zużycie ciepła. Jak więc najlepiej przeprowadzić proces wietrzenia? Po pierwsze zakręcamy grzejnik i czekamy, aż się całkowicie wychłodzi. Następnie otwieramy okno na kilka minut. Najlepiej otworzyć okna na oścież. Warto stosować krótkie, ale intensywne wietrzenie. Stosując tę metodę sumiennie, przez całą zimę, z pewnością zauważymy, że nasz rachunek jest niższy.

Komfort snu jest bardzo ważny

Kolejnym ważnych aspektem jest obniżanie temperatury w nocy. Warto przykręcić nieco kaloryfer przed pójściem spać. Optymalna temperatura do spania powinna być niższa niż dzienna. A jak zaoszczędzić nieco w ciągu dnia? W mniej uczęszczanych pomieszczeniach możemy zmniejszyć temperaturę. Dobrą praktyką jest także założenie na siebie czegoś ciepłego. Chodzenie po domu w podkoszulku nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Ocieplanie domu
Ocieplanie budynków Kraków

Częstym błędem jest zasłanianie kaloryferów w mieszkaniu. Wiele osób zastawia grzejnik kanapą lub łóżkiem. Nie jest to dobre rozwiązanie z co najmniej dwóch względów. Po pierwsze, blokujemy rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Jest nam chłodno, więc musimy podkręcić nieco kaloryfer. Po drugie, spanie przy grzejniku również nie jest dla nas korzystne. Warto zadbać o to, aby urządzenie w każdym pomieszczeniu było maksymalnie odsłonięte. Nie wieszajmy mokrych ubrań na kaloryferach. Niezbyt trafnym rozwiązaniem są także zasłony. Powodują one, że ciepło przedostaje się do góry, w kierunku okna, a nie do środka pokoju.

Przestrzeganie kilku zasad pomoże nam zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, nie zmniejszając przy okazji naszego komfortu cieplnego. Rachunki za ciepło potrafią zezłościć i z pewnością nie są powodem do radości. Rozliczenia po okresie zimowym nie muszą być koszmarem. Optymalne gospodarowanie ciepłem bez wątpienia zapewni nam profity na wiosnę.

Warto edukować w tej kwestii także młodszych domowników. Dzieci zwykle bardzo szybko przyswajają takie zasady. Zadbajmy o to, aby od najmłodszych lat wiedziały, jak optymalnie dbać o ciepło w mieszkaniu.

Poniżej przedstawiam propozycje artykułów które mogą Cię zainteresować. Zapraszam do lektury:

Pielęgnacja zieleni a praca na wysokości

BHP przy malowaniu dachów

Malowanie fasady domu Jak pomalować elewację

http://www.malowanie-dachow.pl/wymiana-dachu-a-moze-malowanie-dachu/

http://www.malowanie-dachow.pl/ocieplanie-poddasza-pianka-poliuretanowa/

Zapraszam do zakładki Blog malowania dachów w której znajdziecie Państwo artykuły związane z pracami wysokościowymi i nie tylko. Zapraszam do korzystania z naszych usług: Malowanie dachów Myślenice, Malowanie dachów Kraków, Wadowice, Sucha Beskidzka czy też wymiana rynien stalowych to nasza specjalność. Zapraszamy serdecznie

Renowacja dachu