Taśma dekarska – remont dachu może być prosty

Dach składa się z mnóstwa elementów. 

Zwykle najwięcej uwagi poświęca się tym największym i szczególnie eksponowanym elementom. Jednak konstrukcja dachu składa się też z materiałów nie tak spektakularnych, jak pokryci dachowe , ale nie mniej ważnych. Należą do nich łaty, folia, kontrłaty ale również taśma dekarska.

1. Do czego służy taśma dekarska?

Mają za zadanie utrzymanie szczelności pomiędzy poszczególnymi elementami dachu. Z doświadczenia i opinii rzeszy długoletnich praktyków wynika, że najlepiej jest stosować do konstrukcji dachu materiały z linii towarowej jednego producenta. Zapewnia to kompatybilność wszystkich zastosowanych surowców. Ogranicza konieczność przeróbek i dostosowania materiałów względem siebie. Może się okazać, że uszczelniająca taśma dekarska połączona z materiałami z innej linii produktów wykaże zmiany po upływie pewnego czasu, co doprowadzi do wcześniejszego remontu.

Jeśli kogoś zastanawia taśma dekarska jak kłaść ją i konserwować powinien na wstępie zapoznać się z etykietami towarów. Jest tam umieszczone sporo podstawowych informacji. Taśmy dekarskie mają specjalistyczne zastosowania i nie zaleca się używania ich jako uniwersalnych materiałów do każdego rodzaju zadania.
Chociaż jest wyjątek. Jest nim taśma bitumiczna samoprzylepna. Przy jej pomocy można dokonywać napraw np. rynien i rur spustowych.



2. Podział taśm dekarskich przy pracach renowacji dachów


Powłoki uszczelniające w formie taśmy można podzielić na dwie frakcje.
I. Stosowane na uszczelnienia zewnętrzne.
Stosuje się je na wykończenia przejść przez konstrukcję dachu wszelkich zakończeń instalacji. Jakie są to elementy?
− kominy
− okna dachowe
− wyprowadzenia przewodów instalacji alarmowych i telewizji
− wyjścia przewodów instalacji kanalizacyjnej
− kalenice i kosze.

Najlepsze efekty daje stosowanie taśm na bazie metalu. Te wykonane w oparciu o taśmy plastikowe mają krótszy czas pracy. Plastik szybciej ulega degradacji pod wpływem np. promieniowania ultrafioletowego pochodzącego ze słońca lub podlega działaniom fizycznym na skutek pracy wiatru.
Jak zbudowane są taśmy uszczelniające na dachy?
Na materiał stanowiący podstawę konstrukcji, wykonany z plastiku, włókniny lub metalu nanosi się warstwę lepiszcza, które zarazem stanowi warstwę wodoszczelną. Powłoka klejąca zawiera klej butylowy albo kauczuk. Metal używany do produkcji taśmy to aluminium, ołów lub miedź. Taśma dekarska bitumiczna aluminiowa niezawodnie zabezpiecza kominy. Plastik natomiast dla zapewnienia właściwej wytrzymałości jest zbrojony włóknami sztucznymi i zamiennie siatkami z metalu.

II. Taśmy używane podczas prac wstępnego krycia dachu 

Stosowane są do zapewnienia szczelności podczas układania folii i membran. Składają się z wielu warstw. Minimalna ich liczba to dwie. Część nośna i klejowa. Niezastąpionymi nośnikami są szeroko stosowane w przemyśle uniwersalne tworzywa PET, PP, PVC lub włókniny na bazie plastiku. Kleje zawierają żywice na bazie akrylu, kauczuku i butylu. Do spajania folii z podłożem służą taśmy dwustronnie klejące. Do łączenia pasów folii stosuje się taśmy jednostronnie klejące


Taśma dekarska jak stosować?

− w wypadkach rozdarcia powłok folii
− do łączenia z obróbkami blacharskimi okien i kominów
− do łączenia uzupełnień i sztukowań.

 

Może zainteresują Cię inne artykuły? Zapraszamy

Radio do łazienki – malowanie dachów to nie wszystko

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu

Pielęgnacja zieleni a praca na wysokości

Zapraszam do zakładki Blog malowania dachów w której znajdziecie Państwo artykuły związane z pracami wysokościowymi i nie tylko. Interesuje Cię malowanie dachu w Myślenicach, Jaworniku, Krzyszkowicach, Łętowni, Krzczonowie, Tokarni, Jordanowie, Spytkowicach, Skawie, Jabłonce, Zakopanem to zapraszam na naszą stronę internetową

Renowacja dachu