Wentylacja ściany trójwarstwowej

 W ścianie trójwarstwowej należy zrobić szczelinę wentylacyjną, po to, by powietrze, które przepływa przez ścianę, odprowadzało wilgoć gromadzącą się między warstwami.
 

Skąd ta wilgoć?

W przypadku budowy ścian trójwarstwowych, ocieplanych wełną mineralną, trzeba pamiętać, że wilgoć przedostająca się z wnętrza budynku bądź też przez warstwę elewacyjną, może się skraplać, a przez to pogorszyć właściwości izolacyjne wełny. Dlatego też, ważne jest, by pomiędzy warstwą osłonową ściany a wełną zostawić szczelinę, dzięki której wilgoć, będzie mogła wydostać się na zewnątrz.
 

Szczelina wentylacyjna

Najlepiej, żeby szczelina wentylacyjna miała około 3 cm szerokości na całej powierzchni ściany. W ścianie
Ocieplanie domu rabka zdrój
Malowanie elewacji Rabka Zdrój
zbyt wąskiej, powietrze nie mogłoby w stanie swobodnie krążyć, natomiast w ścianie zbyt szerokiej, mogłoby to przyczyniać się do jej nadmiernego wychładzania. Co zrobić, by mieć pewność, że w trakcie murowania, wełna się nie przemieści i nie zmniejszy ustalonej przez nas szerokości szczeliny? Należy na kotwy, które łączą ściany, nałożyć specjalne krążki dociskowe, które utrzymują ocieplenie w tym samym miejscu.

W celu wydostania się wilgoci, potrzebny jest odpowiedni przepływ powietrza w szczelinie, ale także należy zrobić otwory wlotowe przy cokole oraz wylotowe na drzwiami i oknami.

Szczelina w elewacji wentylowanej

W sytuacji, w której warstwa elewacyjna wykonana jest z cegieł silikatowych bądź klinkierowych, warto w otworach wlotowych i wylotowych zastosować odpowiednie puszki wentylacyjne. Puszki te, umieszcza się zamiast pionowej spoiny, w odległości mniej więcej, co 1 metr. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, powietrze będzie mogło swobodnie przepływać, a do szczeliny nie będą przedostawały się opady, a także owady czy małe gryzonie. Jeżeli ściana ma ponad 6 metrów, należy w połowie elewacji zamontować dodatkowy rząd puszek.
 

Szczelina w elewacji tynkowanej

Jeżeli warstwa osłonowa wykonana jest z materiałów, które wymagają otynkowania, zazwyczaj nie stosuje się puszek wentylacyjnych, tylko zostawia się pustki z niewypełnionymi spoinami. Natomiast, gdy ściana jest murowana z większych elementów, np. z bloczków z betonu komórkowego, wówczas w ścianie wycina się otwory. Otwory trzeba przykryć siatką zbrojącą, jednak należy uważać, by w trakcie tynkowania nie zatkać otworów zaprawą.

 

Może zainteresują Cię inne artykuły? Zapraszamy

zimowa przerwa na budowie – malowanie dachu i elewacji odpada

Jaką płytę grzewczą wybrać? Ceramiczną czy indukcyjną?

Farby do malowania wnętrz i malowania elewacji

Naprawa rynien, ocieplenie komina, renowacja dachu – przygotowanie do zimy

Remont dachu -pomoże taśma dekarska

Radio do łazienki – malowanie dachów to nie wszystko

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu

Pielęgnacja zieleni a praca na wysokości

Zapraszam do zakładki Blog malowania dachów w której znajdziesz artykuły związane z pracami wysokościowymi i nie tylko. Interesuje Cię malowanie elewacji zewnętrznej Tarnów, Dębica, Katowice, Szczawnica, Malowanie dachów Sułkowice, Dobczyce, Malowanie Proszowice, Grybów, Renowacja elewacji Piwniczna-Zdrój,  Rabka-Zdrój, Renowacja pokryć  dachowych Świątniki Górne, Zakliczyn, Olkusz, Niepołomice to zapraszam na naszą stronę internetową o malowaniu dachów

Renowacja dachu