Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór farb w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiadającą barwę. Do malowania wnętrz najczęściej stosuje się farby dyspersyjne, czyli emulsyjne. Jaką farbę do malowania wnętrz lub elewacji wybrać?
Najpowszechniejszymi farbami, którymi maluje się ściany oraz sufity są farby na bazie tworzyw sztucznych. Składniki tego rodzaju farb nie są w nich rozpuszczone, tylko stanowią zawiesinę. Drobne cząsteczki unoszą się w wodzie, która stanowi główny składnik farby, dzięki czemu nie ulegają one oddzieleniu bądź osadzeniu. W sklepach dostępne są tzw. emulsje płynne, czyli farby gotowe do użycia. Ich najważniejszą cechą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, np. zmywanie czy ścieranie. Niemniej istotną cechą farby jest jej wydajność. Jeżeli wybierzemy tanią farbę emulsyjną będziemy musieli nakładać ją na powierzchnie kilka razy, zanim uzyskamy zadowalający efekt malowania. Z kolei droższe farby kryją już po nałożeniu jednej warstwy, co niewątpliwie pozwoli zaoszczędzić koszty związane z robocizną. Jeżeli chcemy pomalować pomieszczenie farbą emulsyjną musimy dokładnie zabezpieczyć meble oraz podłogi, ponieważ podczas malowania kapią oraz się rozpryskują. Jeśli chcemy uniknąć rozpryskiwania się farby podczas malowania wybierzmy farbę tiksotropową, która ma gęstszą konsystencję i lepiej kryje niż typowa farba emulsyjna. Na rynku dostępne są także farby żelowe, które konsystencją przypominają galaretkę. Farby tego rodzaju nie kapią i doskonale się rozprowadzają, jednak są dość drogie.
Paleta barw farb emulsyjnych jest w zasadzie nieograniczona. Producenci oferują wiele kolorów i ich odcieni. Jeżeli nie możemy znaleźć wymarzonego przez nas odcienia farby wystarczy, że kupimy białą farbę i zmieszamy ją z pigmentem w wybranym przez nas kolorze. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy interesujący nas odcień farby. Jednak musimy pamiętać, że w takim przypadku należy od razu przygotować odpowiednią ilość farby, ponieważ uzyskanie w późniejszym czasie identycznego koloru może być już niemożliwe.
Ostateczny rezultat malowania powierzchni zależy także od stopnia połysku powłoki, który uzyskuje się po pokryciu farbą ścian czy sufitu. Typowe farby emulsyjne mają po wyschnięciu matową powierzchnię o nieregularnej drobnej strukturze, która odbija światło we wszystkich kierunkach. Jednak niektóre emulsje tworzą po wyschnięciu gładką powierzchnię, która odbija światło pod różnymi kątami, wówczas mówimy o jedwabistym połysku. Są również emulsje, które po wyschnięciu tworzą lustrzaną, gładką powierzchnię. Są to powierzchnie o wysokim połysku odbijające światło w jednym kierunku.
Przy doborze koloru farby należy pamiętać, że jasne odcienie optycznie powiększają małe wnętrza, z kolei ciepłe oraz ciemne barwy powodują, iż duże wnętrza są bardziej przytulne. Jeżeli pomalujemy sufit ciemnym kolorem, optycznie obniżymy wysokie pomieszczenie. I odwrotnie, w niskich pomieszczeniach warto malować sufit farbą w jasnym odcieniu.
Może zainteresują Cię inne artykuły? Zapraszamy
Jaką płytę grzewczą wybrać? Ceramiczną czy indukcyjną?
Naprawa rynien, ocieplenie komina, renowacja dachu – przygotowanie do zimy
Remont dachu -pomoże taśma dekarska
Radio do łazienki – malowanie dachów to nie wszystko
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu
Pielęgnacja zieleni a praca na wysokości
Zapraszam do zakładki Blog malowania dachów w której znajdziesz artykuły związane z pracami wysokościowymi i nie tylko. Interesuje Cię malowanie elewacji zewnętrznej Tarnów, Dębica, Katowice, Bielsko Biała, malowanie dachu Myślenice, Lubień, Kielce, Bochnia Nowy Wiśnicz, Wieliczka to zapraszam na naszą stronę internetową.