Przygotowanie domu do zimy. Naprawa rynien, sprawdzenie dachu, naprawa komina

Okres jesieni to idealny czas, by odpowiednio przygotować dom do zimy. Przed nadejściem chłodnych dni, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego trzeba sprawdzić stan pieca, komina oraz zorientować się czy nie jest niezbędna naprawa rynien czy też wymiana rynien. Należy także skontrolować stan pokrycia dachowego oraz obróbek kominowych. W przypadku nieszczelności, jesienne opady oraz topniejący w czasie odwilży śnieg mogą wyrządzić wiele szkód. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie przygotowania domu do zimy.

Wezwij kominiarza- udrożnienie lub naprawa komina

Kominiarz przynajmniej raz do roku powinien dokonać sprawdzenia przewodów kominowych. Zawsze przed rozpaleniem w kominku bądź podłączeniem pieca należy wezwać specjalistę, który oceni czy nasz system grzewczy jest zgodny z obowiązującymi normami. Jednak musisz wiedzieć, że kominiarz ma prawo odmówić wejścia na dach w sytuacji, w której dach nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, np. brakuje stopni czy ław kominiarskich, a także wtedy, gdy panują złe warunki atmosferyczne, np. oblodzona powierzchnia połaci dachu czy zalegający śnieg.

Sprawdzenie dachu – być może renowacja dachu jest niezbędna

Należy dokładnie obejrzeć dach i ocenić, czy nie ma w nim ubytków, które mogłyby stanowić źródło nieszczelności. Miejsca, które w szczególności należy sprawdzić to połączenia połaci z lukarnami, kosze dachowe i oczywiście komin. Należy ocenić, czy nie doszło do poluzowania obróbek kominowych oraz czy nie nastąpiło wykruszenie silikonu, który je uszczelnia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek, takich jak szczeliny czy pęknięcia należy zadbać o to, by jak najszybciej je naprawić, ponieważ istnieje ryzyko dostania się do nich wody, co niewątpliwie przyczyni się do wyrządzenia większych szkód. Jeżeli w odpowiednim czasie nie dokonasz naprawy może dojść do rozszczelnienia pokrycia, co będzie się wiązało z poważnymi problemami.

Sprawdzenie rynien -wymiana rynien lub naprawa rynien

Istotnym elementem przygotowania domu do zimy jest konserwacja oraz udrożnienie rynien. Rynny należy dokładnie oczyścić z zalegającego w nich piachu, połamanych gałęzi, liści czy igieł. Zanieczyszczenia znajdujące się w rynnach mogą przyczynić się do zablokowania prawidłowego odpływu wody z dachu, wówczas system staje się niedrożny, co może doprowadzić do zawilgocenia ścian, a w konsekwencji spowoduje rozwój grzybów i pleśni, a także uszkodzi mury naszego domu. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są specjalne siatki, których zadaniem jest zabezpieczenie górnej krawędzi rynny przed wpadaniem do niej liści. Nie zapomnij także o oczyszczeniu koszy dachowych, ponieważ znajdująca się tam woda deszczowa zacznie przedostawać się pod pokrycie dachu.

Może zainteresują Cię inne artykuły? Zapraszamy

Remont dachu -pomoże taśma dekarska

Radio do łazienki – malowanie dachów to nie wszystko

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu

Pielęgnacja zieleni a praca na wysokości

Zapraszam do zakładki Blog malowania dachów w której znajdziesz artykuły związane z pracami wysokościowymi i nie tylko. Interesuje Cię malowanie dachu Skawa, Zakopane Jordanów, Kraków, malowanie dachu Malindi, Pcim, Nowy Sącz, Stary Sącz, Wieliczka to zapraszam na naszą stronę internetową.

Renowacja dachu