Czym docieplić dach?

 

Planujesz remont dachu bądź poddasza? Być może to dobra okazja na poprawienie izolacyjności cieplnej tej części budynku. Sprawdź, w jaki sposób oraz jakimi materiałami docieplać dach płaski i skośny.

Ocieplenie stropodachu wentylowanego

Sposób izolacji cieplnego dachu płaskiego, czyli stropodachu, zależy od tego, czy dach jest wentylowany czy niewentylowany. Stropodach wentylowany posiada daszek nad stropem, pod którym znajduje się dość dużo miejsca na materiał ociepleniowy. Warto wybrać materiał o małej gęstości, który odpowiednio wypełni puste przestrzeni. Poleca się przede wszystkim:


– granulat wełniany,
– miękką wełnę mineralną,
– granulat celulozowy,
– granulat styropianowy.

Takie materiały to bardzo dobry wybór w szczególności, gdy daszek naszego stropodachu oparty jest na więźbie wiązarowej, ponieważ pomiędzy jej elementami niezwykle trudno układa się płyty czy maty.

Ocieplenie stropodachu niewentylowanego

Stropodach niewentylowany nie posiada daszku. Izolację w tym przypadku układa się na stropie, na której wykonuje się hydroizolację z folii EPDM, papy bądź innego tworzywa, które jednocześnie pełni rolę pokrycia oraz chroni dom przed opadami atmosferycznymi, takimi jak śnieg czy deszcz. W przypadku stropodachu niewentylowanego, do ocieplenia stosuje się materiały najtwardsze, takie jak:


– styropian,
– piankę PIR,
– polistyren ekstrudowany,
– płyty z wełny mineralnej, które czasem łączy się z płytami o mniejszej gęstości.

Ocieplenie dachu skośnego

Do ocieplenia dachu skośnego możemy wykorzystać niemal każdy materiał ociepleniowy dostępny na rynku, jednak nie może on być zbyt ciężki. Wybór materiału jest zależny od tego, gdzie chcemy ułożyć izolację. Jeżeli w naszym domu mamy poddasze nieużytkowe, ociepleniem możemy wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami dachowymi jak również, możemy podwiesić materiał ociepleniowy od spodu krokwi. Do takiego ocieplenia możemy użyć wełnę mineralną o najmniejszej gęstości czy metalizowaną folię termoizolacyjną. Oczywiście, istnieje możliwość łączenia tych materiałów ze sobą. W przypadku domu z poddaszem nieużytkowym można także całkowicie zrezygnować z ocieplenia połaci. Wówczas materiał izolacyjny (granulat termoizolacyjny bądź miękką wełnę) należy rozłożyć na stropie.

Natomiast w przypadku ocieplenia budynku z poddaszem użytkowym, zazwyczaj ocieplenie dokłada się od strony zewnętrznej, uprzednio należy jednak zdemontować pokrycie dachowe. W tym wypadku do ocieplenia poleca się polistyren ekstrudowany oraz płyty z pianki PIR, które mocuje się na krokwiach. Niewątpliwie taka metoda ocieplenia dachu przyczynia się do zwiększenia jego grubości jednak, co ważne, nie musimy niszczyć użytkowego poddasza, by dostać się do krokwi od spodu.

Może zainteresują Cię inne artykuły? Zapraszamy

Przygotowanie kompostu w ogrodzie

Jak urządzić łazienkę? Malowanie wnętrz jest bardzo ważne

Zimowa przerwa na budowie – malowanie dachu i elewacji odpada

Wentylacja ściany trójwarstwowej – remont fasady

 

 

 Malowanie dachów Biecz, Słomniki,Malowanie dachu  Żabno, Skała, Malowanie elewacji Alwernia, Bobowa, Malowanie fasady Ciężkowice, Czchów, Malowanie wnętrz Zator, Gorlice, Bochnia, Ryglice, Zakopane, Skawina to nie jedyna nasza propozycja dla Państwa. Wykonujemy szereg innych usług. Np.:

Montaż rynien, wymiana haków, montaż śniegołapów, odśnieżanie dachów , montaż okien dachowych, wynajem podnośnika koszowego, montaż odstraszaczy ptaków .

Zapraszamy do kontaktu

 

Renowacja dachu

No Slide Found In Slider.